Performans Odaklı Tasarım

İlke

Geliştirilen sitenin halen kullanımda olan tüm teknik donanımlarda çalışması hedeflenmelidir.

Açıklama

Kullanıcıların sahip oldukları teknik olanaklar çeşitli nedenlerde güncel olmayabilir. Düşük performanslı bilgisayarlar, ekranlar ve giriş çıkış birimleri, işletim sistemleri kullanıyor olabilir. Tüm paydaş vatandaşların yeterli hizmete erişebilmesi amacıyla geliştirilen sitenin olabildiğince farklı teknik donanımlarda çalışabilir olmasına dikkat edilmelidir.

Yönergeler
  • Duyarlı tasarımda bütün cihazlara aynı kod servis edilirken, kullanıcılar çok farklı teknik kapasitede cihazlardan internet sitelerine erişebilmektedir. Teknik kapasitesi yüksek cihazlarda sorunsuz çalışan bir internet sitesi, aynı zamanda düşük işlem gücüne sahip cihazlar için de optimize edilmelidir.
  • Tarayıcı üzerinde çalışan kod (script) yazılması planlanırken hedef kitlenin ihtiyaçları ve imkânları göz önünde bulundurulmalıdır.
Referanslar
Faydalı Kaynaklar
Önem Derecesi
Örnek
İlke

İnternet sitesi kısa sürede açılmalıdır.

Açıklama

Kullanıcılar geç açılan sayfaları beklemek yerine genellikle sayfayı kapatmayı tercih etmektedirler. Bundan dolayı sayfanın açılma süresini uzatacak her durumdan kaçınılmalıdır. 3 saniyeyi aşan her işlemde kullanıcılar dikkatini kaybetmekte, internet sitesinde sorun olduğunu düşünmekte ve dolayısıyla yapacakları işlemden vazgeçebilmektedir.

Bu nedenle kullanıcı internet hızının etkisine benzer olarak sunucu performansı da sayfa yükleme süresine önemli ölçüde etkendir. Kullanılan tüm bileşenlerin dosya boyutu ve kod parçacıklarının karmaşıklığı sayfa yükleme süresini olumsuz etkileyebilmektedir.

Yönergeler
  • İnternet sitesindeki bütün sayfalar kısa sürede açılmalıdır.
  • Sayfalarda yer alan multimedya öğelerinin boyutları optimize edilmelidir.
  • İnternet sitesinin cevap verme süresinin 3 saniyeyi geçmemesi gerekmektedir.
Referanslar
Faydalı Kaynaklar
Önem Derecesi
Örnek