Rehberlik Eğitimleri ile Dijital Kapasite Gelişimine Katkı Sağlıyoruz

Kurumların dijital olgunluğu ve çalışan yetkinliğinin arttırılması amacıyla TÜBİTAK BİLGEM Yazılım Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (YTE) tarafından hazırlanan Dijital Kabiliyet Rehberleri ile bilişim proje ve faaliyetlerinin yönetiminde dikkate alınması önerilen unsurlara ilişkin bilgi ve yönlendirmeler alternatifleri ile paylaşılabilir, tanımlı ve açık bilgi haline getirilmiş ve dijitalakademi.bilgem.tubitak.gov.tr üzerinden açık erişime sunulmaktadır. Hali hazırda Dijital Olgunluk Değerlendirme ve Dijital Yetkinlik Değerlendirme Modelleri kapsamında yer alan yapı doğrultusunda hazırlanan 39 Dijital Kabiliyet Rehberi ve 6 Dijital Yetkinlik Rehberi kullanıma sunulmuş olup dijital dönüşüm ihtiyaçları doğrultusunda rehberlerin odağında dijital kapasite geliştirme eğitim ve rehberlik hizmeti sunulmaktadır.

2017 yılında başlayan dijital kapasite geliştirme eğitimlerine 70 farklı kamu kurum ve kuruluşu, özel sektör firmaları, üniversiteler ile sivil toplum kuruluşlarından temsilciler katılım sağlamış olup gerçekleşen 36 eğitimde %91,2 genel memnuniyet ortalaması ile 546 bilişim uzmanına 574 saat eğitim verilmiştir. 2019 yılı içerisinde 21 eğitimde 55 organizasyondan 274 bilişim uzmanına %90,9 genel memnuniyet ortalaması ile eğitim verilmiştir.  Kasım ve Aralık aylarında; “PostgreSQL Geliştirici”, “PostgreSQL Veri Tabanı Yöneticisi”,  “BT Hizmetleri – Kablosuz Ağların Yönetimi Rehberi Eğitimi”, “Bilgi Teknolojileri (BT) Hizmetleri İşletim ve Bakım Eğitimi” ile “Bilgi Teknolojileri (BT) Hizmetleri Veri Merkezi Eğitimi” verilmiş olup 2020 yılında tesis edilmesi öngörülen Dijital Akademi ile eğitim ve rehberlik hizmetlerinin daha yayın ve sürekli bir şekilde sunulması hedeflenmektedir.

Eğitimlere yazılan bazı yorumlar:

Milli Eğitim Bakanlığı Çok verimli ve güzel bir eğitim oldu. Sonuçlarının güncel hayatımda çok işime yarayacağını düşünüyorum. Teşekkürler.

Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim için gösterdiğiniz özen ve misafirperverlik için çok teşekkür ederiz. Yaptığım iş ile ilgili ufuk sağladı. Teşekkürler.

TÜBİTAK Eğitim kesinlikle uygulamak istediğim şeylerle ilgili bana vizyon kattı. Katkılarınızdan dolayı çok teşekkürler.

Türk Telekom Eğitim içerik olarak çok verimli ve anlaşılırdı. Eğitimde verilen kitap içerik olarak çok net anlatılmış. Eğitim fırsatı için TÜBİTAK YTE’ye teşekkür ederim.

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı Rehber kesinlikle emek verilerek hazırlanmış. Emeği geçenlerin eline sağlık. Birçok kaynak taranarak oluşturulmuş. Kesinlikle rehber olacak. Umarım gelişerek devam eder.

Adalet Bakanlığı Kaliteli ve verimli bir eğitim süreciydi. Bilgi teknolojileri alanında eğitimler olursa katılmak isteriz.

ASELSAN Eğitim dokümanımız çok başarılı. Dokümanı (kitapçığı) hazırlamada emeği geçen herkese şükranlarımı belirtiyorum.

Bağcılar Belediyesi Emeği geçenlere (TÜBİTAK BİLGEM YTE)’ye çok teşekkür ediyoruz. Ülkemizin dijital dönüşüm yolculuğuna katkı yapabilmek dileğimle.

Elektrik Üretim Anonim Şirketi Çok faydalı olarak değerlendiriyorum. Çok daha önceden almış olmayı isterdim. Özverili çalışmalarınızdan dolayı eğitmeni ve Kurumunuzu tebrik ederim. Yeni projelerde tekrar görüşmek umuduyla.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Kurumca eksikliğini hissettiğimiz bir eğitimdi. Bizim için yararlı oldu. Dolu dolu bir eğitim oldu.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Katıldığım en verimli eğitimdi. Bu tarz eğitimlerin yaygınlaştırılması bizler için yararlı olacaktır. Eğitim yeterliliği ve kazandırdıkları açısından son derece güzeldi.

İNTELTEK Yapılan çalışma ve eğitim oldukça değerli. Umarım daha fazla kişiye ulaşır.

Eğitim çok faydalı, daha çok katılımcıya ulaştırılmalı. Çok fazlasıyla yararlı bir eğitim oldu. Teşekkür ederim.

İSKİ Bize yeni bakış açıları sunan verimli bir eğitim oldu. Eğitim genel olarak faydalı ve teknik olarak yeterliydi. Bu tarz eğitimler Kurumun imajı ve donanımı için faydalı olacaktır. Çok faydalı ve farkındalığı yüksek oldu. Verimli geçti emeği olanlardan tüm katkı verenlerden Allah razı olsun. Hocamıza saygılarımla.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Kesinlikle beklentimin üzerinde bir eğitim oldu. 10 gün daha sürse sıkılmadan dinlerdim.

Kuveyt Türk Katılım Bankası Çok güzel ve katkı sağlayan bir eğitimdi. Hazırlayanlar ve sunan kişiler için ayrı bir teşekkürlerimi iletiyorum. Daha da geliştirilerek yola devam edilmesi dileğimle.

24/12/2019

Leave a reply