TÜBİTAK BİLGEM YTE PostgreSQL Tecrübesini Kamu Ekosistemi ile Paylaştı

İstanbul’da ilk kez düzenlenen Kamu Açık Kaynak Konferansı 4 Ekim Perşembe günü  gerçekleşti. TÜBİTAK ULAKBİM önderliğinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı takibiyle gerçekleştirilen Kamu Açık Kaynak Konferansı, Pendik Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşti. PARDUS milli işletim sistemi gibi birçok açık kaynak kodlu uygulamaların ele alındığı konferansa Enstitümüz de sunum ve tecrübe paylaşımları ile katkı sunmuştur.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bakan Yardımcısı Fatih Kacır’ın açılış konuşmaları ile başlayan konferansta, “Açık Kaynak Dönüşüme Yönetimin Etkisi” başlıklı panele, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, Pendik Belediye Başkanı Kenan Şahin, Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın ve İSKİ Genel Müdürü Fatih Turan konuşmacı olarak katıldı. Fatih Kacır’ın moderatörlüğünde yapılan konuşmalarda açık kaynak teknolojilerinin kullanımının milli teknolojinin gelişmesine katkısı, bir alternatif olarak dışa bağımlılığı azalttığı ve kamu kaynaklarının etkin kullanımına etkisi vurgulandı. Açık kaynak kullanımının yanı sıra dijital dönüşümün de önemine değinilen panelde Fatih Kacır, Enstitümüzce geliştirilen Dijital Olgunluk ve Dijital Yetkinlik Modeli’nin kamu da yaygınlaşması konusunda çalışacaklarını belirtti.

Türkiye’nin her yerinden kamuda çalışan bilgi işlem teknik personeline konferans kapsamında ücretsiz eğitimler verildi. Açık kaynak kodlu yazılımların Türkiye öncülüğünde yaygınlaştırılması hedefi ile Milli İşletim Sistemimiz olan PARDUS konferansta ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır. Kamuda faaliyet gösteren alanında uzman konuşmacıların yaptığı sunumlarla bilgi ve tecrübeler paylaşılmıştır.

Konferansta, Enstitümüzde yürütülen açık kaynak kodlu PostgreSQL veritabanı ekosistemi ve uzmanlığı geliştirilmesi faaliyetleri ile Hazine ve Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü ve Enstitümüz tarafından geliştirilen Devlet Muhasebesi Bilişim Sistemi’nde PostgreSQL veritabanı kullanımına yönelik tecrübe ve bilgi paylaşım sunumları yapılmıştır.

15/11/2018

Leave a reply